Глаголи от свършен и несвършен вид - раличаване
За изказване на всяко действие в език ни съществуват обикновенно 2 глагола – един от несвършен и един от свършен вид. Глаголите от свършен и несвършен вид са различни думи, а не форми на един и същ глагол. Видът е лексикално-граматичната категория и изразява начина, по който протича действието. Тоест видът на глагола показва дали действието се дава в неговото развитие или в цялостната му завършеност.
Свършеният вид представя действието в неговата цялост и завършеност. Например: бодна, клъвна, дам, зашия, купя, напиша.
Несвършеният вид представя действието в процеса на неговото протичане. Например: бода, кълва, давам, зашивам, купувам, пиша.
Колкото и просто да звучи разграничаването на двата глаголни вида, то представлява изключителна трудност ако критерий е само "начина, по който протича действието". Затова ние - филолозите - сме си намерили разни други начини, по които да ги различаваме (това са т. нар. чалъми).
Как да различаваме видът на глаголите?
Най-лесният начин да различим вида на глагола е като се спрем на някои особености на тази категория. Глаголите от несвършен вид могат да образуват:
- деепричастия: пиша - пишейки; давам - давайки
- отглаголни съществителни: пиша - писане, давам - даване
- сегашно деятелно причастие (-Щ): пиша - пишещ, давам - даващ
Глаголите от несвършен вид могат да образуват отрицателна форма за повелително наклонение в 3л. ед.ч. - нещо, което глаголите от свършен вид не могат.
Пример: Пиша - Не пиши! , Давам - Не давай!
Намерете си също така и правилото на Ервин Кошмидер:
ОтговорИзтриванеС глагол от свършен вид не можем да отговорим на въпроса "Какво правиш"?
Намерете си също така и правилото на Ервин Кошмидер:
ОтговорИзтриванеС глагол от свършен вид не можем да отговорим на въпроса "Какво правиш"?
Erwin Koschmieder Studies on the Slavic verbal aspect
ОтговорИзтриванеИв. Куцаров в "Теоретична граматика на българския език. Морфология" Говори за двувидови глаголи - т.е. глаголи, които имат свършено или несвършено значение, в зависимост от контекста:
ОтговорИзтриванеЩе му пиша веднага. (св. вид)
Пиша писмо на Диди. (несв. вид)
Отивам да му благодаря. (св. вид)
Пешо, благодаря ти за услугата. (несв. вид)
Двувидови са и всички глаголи, образувани с наставките: -ира-, -изира-, като почти всички са от чужд произход. Например: абон-ира-м, катастроф-ира-м, сабот-ира-м, опер-ира-м, пенсион-ира-м, характер-изира-м, орган-изира-м, символ-изира-м и др.